Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem roweru elektrycznego!

Opis

Jesteś zainteresowany rowerem elektrycznym? Świetnie! Tradycyjny rower jest z nami od 1817 roku, kiedy to niemiecki baron Karl von Drais wynalazł swoją Laufmaschine, podobno jako alternatywę dla używania koni do przemieszczania się.

Czasy się zmieniły i od tego czasu samochód oraz inne zmotoryzowane środki transportu rządzą w naszym codziennym życiu, jeśli chodzi o przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jednak technologia elektryczna szybko się rozwija, a rowery elektryczne stają się coraz częstszym widokiem na naszych drogach, pomagając ludziom ponownie połączyć się z rowerem i czystszym, zdrowszym transportem.

W tym miejscu przygotowaliśmy nasz przewodnik, który ma na celu wyjaśnienie podstaw działania rowerów elektrycznych oraz tego, co należy wziąć pod uwagę, myśląc o zainwestowaniu w jeden z nich.

Gotowy? Zaczynamy

Jak działają rowery elektryczne?

Rowery elektryczne, znane również jako pedeleki, to zwykłe rowery napędzane pedałami, ale wyposażone w silnik elektryczny i baterię, które wspomagają jazdę, zmniejszają wysiłek, a w wielu przypadkach sprawiają, że podróż jest szybsza.

Kluczowym słowem jest tu “wspomaganie”. W przeciwieństwie do skuterów elektrycznych, których działanie polega na włączeniu przepustnicy po pierwszym uruchomieniu, rowery elektryczne oferują wspomaganie pedałowania, uzupełniając wysiłek wkładany w każde naciśnięcie pedału. Stąd właśnie pochodzi określenie “electric-assist”.

W Wielkiej Brytanii rowery elektryczne podlegają surowym przepisom. Rower musi być napędzany pedałami, a silnik może dostarczać maksymalnie 250 W dodatkowego wspomagania do maksymalnej prędkości 25 km/h (15,5 mph), po czym jest wyłączany. Dla porównania, jest to mniej więcej tyle, ile dobrze wytrenowany rowerzysta klubowy może wygenerować przez godzinę, pracując tak ciężko, jak tylko może, używając samych nóg.

Rodzaje rowerów elektrycznych

W ostatnich latach popularność rowerów elektrycznych gwałtownie wzrosła. Kiedyś jedynymi rowerami, które można było spotkać ze wspomaganiem elektrycznym były rowery miejskie, obecnie istnieje zróżnicowany rynek rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

Rowerzyści różnego rodzaju zaczynają jeździć na rowerze elektrycznym, w tym rowerzyści górscy i szosowi, którzy wolą mieć niewielką pomoc po drodze. W rezultacie istnieją rowery e-road, e-MTB i e-gravel, w których silniki i baterie zostały wbudowane w ramy wyglądające jak tradycyjne rowery dla entuzjastów, a także rowery zaprojektowane specjalnie dla środowiska miejskiego.

Te “miejskie” lub “hybrydowe” rowery elektryczne mogą być wyposażone w ramę standardową lub typu step-through (tzw. “step-through” ze względu na obniżoną górną rurę – lub jej brak – ułatwiającą wsiadanie). Rowery te mogą być również wyposażone w duże bagażniki, które są oddzielnie nazywane “rowerami elektrycznymi cargo”. Wszystkie one charakteryzują się płaską kierownicą i zrelaksowaną pozycją siedzącą w porównaniu z rowerami typu entuzjastycznego i rowerami elektrycznymi.

Warto jednak zauważyć, że popularne określenie tego typu rowerów – “rowery miejskie” – jest w rzeczywistości nieco mylne. Rowery te są równie dobrze przystosowane do jazdy w i pomiędzy wiejskimi miasteczkami na wsi, jak i do dojazdów do pracy lub do sklepów w terenie zabudowanym.

Inną opcją jest składany rower elektryczny, którego pionierem jest marka Brompton. Oferują one specjalnie zaprojektowane systemy napędowe, które mieszczą się w mniejszej, lżejszej ramie i choć często mają mniejszą moc, stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które chcą zabrać swój rower elektroniczny ze sobą do transportu publicznego, chcą go przechowywać pod biurkiem w pracy lub w domu.

Zasadniczo wybór odpowiedniego typu roweru zależy w dużej mierze od tego, do czego zamierzasz go używać przez większość czasu. więcej informacji zobacz tutaj

Rodzaje silników – rama i piasta

Silniki w rowerach elektrycznych występują w dwóch głównych formach – albo są montowane w centralnej części ramy (znanej jako dolny wspornik, wokół którego obracają się pedały i ramiona korby), albo w piaście jednego z kół. Nie ma jednoznacznego zwycięzcy, który z nich jest najlepszy – raczej każdy z nich ma swoje zalety i wady – ale wszystkie dobrze spełniają swoje zadanie.

Silnik zamontowany centralnie lub w ramie może bezpośrednio mierzyć siłę, z jaką pedałujesz przy każdym uderzeniu. W rezultacie może zapewnić określoną ilość dodatkowego wspomagania w zależności od wysiłku wkładanego przez użytkownika i wybranego ustawienia wspomagania (więcej na ten temat w dalszej części rozdziału “Tryby”).

Minusem jest to, że mogą one wymagać więcej czynności konserwacyjnych niż systemy z silnikiem w piaście ze względu na dodatkowe obciążenie układu napędowego, zwłaszcza w przypadku modeli o dużej mocy.

Silnik w piaście zamontowany na tylnym kole sprawia, że wysiłek użytkownika jest przenoszony poprzez pedałowanie na tylne koło, gdzie czujniki wykrywają ruch użytkownika i wspomagają go. Tego typu silniki są popularne zwłaszcza w rowerach szosowych i stylowych rowerach miejskich, dzięki ich niskiej wadze i zgrabnej konstrukcji.

Silnik w tylnej piaście może być również zaprojektowany do roweru elektrycznego przy niższych kosztach, ponieważ centralna część ramy roweru nie musi być wokół niego projektowana w taki sam sposób, jak w przypadku silnika montowanego na ramie. Prowadzi to często do obniżenia kosztów produkcji, a tym samym do zwiększenia wartości dla rowerzysty.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem roweru elektrycznego!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *